Манастир Св. Атанас (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир Св. Атанас
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°13′58″N 22°24′06″E / 41.23278° СГШ; 22.40167° ИГД / 41.23278; 22.40167Координати: 41°13′58″N 22°24′06″E / 41.23278° СГШ; 22.40167° ИГД / 41.23278; 22.40167
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастир Св. Атанасархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба од железното време и доцната антика.

На околу 1,5 км северозападно од селото, на десниот брег на Кованска Река, а во непосредната близина на манастирот „Св. Атанас“ се пронајдени фрагменти од керамички садови со груба фактура (железновременски), како и фрагменти од питоси, тегули, имбрекси и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.