Стар Горничет (Ново Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар Горничет
археолошко наоѓалиште
Стар Горничет is located in Македонија
Стар Горничет
Местоположба на Стар Горничет во Македонија
Местоположба 41°10′00″N 22°28′00″E / 41.16667° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.16667; 22.46667Координати: 41°10′00″N 22°28′00″E / 41.16667° СГШ; 22.46667° ИГД / 41.16667; 22.46667
Основни податоци
Место Ново Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Стар Горничетархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ново Конско. Претставува населба од доцната антика.

На околу 2 км северно од селото, на голема висорамнина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 104. ISBN 9989-649-28-6.