Гајки (Богородица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајки - Одрина
археолошко наоѓалиште
Гајки - Одрина is located in Македонија
Гајки - Одрина
Местоположба на Гајки - Одрина во Македонија
Местоположба 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889Координати: 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889
Основни податоци
Место Богородица (Гевгелиско)
Општина Гевгелија
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гајки - Одринанаселба од доцноантичко време кај селото Богородица во општина Гевгелија. Во лозјето на Л. Мандошев, на 500 м од асфалтниот пат Гевгелија-Богданци, од северната страна на ридот Кофилак, на блага падина со површина од 70 × 40 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 101. ISBN 9989649286.