Сув Бунар (Ново Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сув Бунар is located in Македонија
Сув Бунар
Местоположба на Сув Бунар во Македонија
Местоположба 41°10′08″N 22°26′22″E / 41.16889° СГШ; 22.43944° ИГД / 41.16889; 22.43944Координати: 41°10′08″N 22°26′22″E / 41.16889° СГШ; 22.43944° ИГД / 41.16889; 22.43944
Основни податоци
Место Ново Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сув Бунарархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ново Конско. Претставува утврдена населба од доцната антика.

На околу 1 км северно од селото, на висок рид со зарамнето плато се наоѓаат остатоци од темели на бедем, а по површината фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Бедемот оградувал мал простор на врвот од ридот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 104-105. ISBN 9989-649-28-6.