Попова Нива (Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попова Нива is located in Македонија
Попова Нива
Местоположба на Попова Нива во Македонија
Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Попова Нива археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Конско. Претставува населба и некропола од доцна антика. На 1,5 км северозападно од селото, во нивата на Ј. Велов се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси, а покрај патот за Смрдлива Вода камени плочи од гробни конструкции –тип циста[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069