Раул (Гевгелија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раул is located in Македонија
Раул
Местоположба на Раул во Македонија
Местоположба 41°08′00″N 22°30′00″E / 41.13333° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.13333; 22.50000Координати: 41°08′00″N 22°30′00″E / 41.13333° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.13333; 22.50000
Основни податоци
Место Гевгелија
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Раулархеолошко наоѓалиште во градот Гевгелија. Наоѓалиштето претставува некропола од хеленистичкото време. Во дворот на Казнено-поправниот дом биле откриени повеќе гробови од видот „на две води“, градени од тегули. Наодите се чувааат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.