Св. Илија (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илија археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува црква од среден век.

Во непосредната близина на селските гробишта се гледаат грамади од камен и фрагменти од покривни ќерамиди. Топонимот и локалната традиција зборуваат за црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069