Милова Чешма (Богородица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милова Чешма
археолошко наоѓалиште
Милова Чешма is located in Македонија
Милова Чешма
Местоположба на Милова Чешма во Македонија
Местоположба 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889Координати: 41°08′26″N 22°32′56″E / 41.14056° СГШ; 22.54889° ИГД / 41.14056; 22.54889
Основни податоци
Место Богородица (Гевгелиско)
Општина Гевгелија
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Милова Чешманаселба од доцноантичко време кај селото Богородица во општина Гевгелија. Јужно од селото, во непосредната близина на државната граница со Грција, на површина од 70 × 50 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 101. ISBN 9989649286.