Мечкин Дол (Моин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечкин Дол
археолошко наоѓалиште
Мечкин Дол is located in Македонија
Мечкин Дол
Местоположба на Мечкин Дол во Македонија
Местоположба 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694Координати: 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (водовод).svg водовод


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Мечкин Долархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Моин. Претставува водовод од доцна антика .

На 1,5 км западно од селото, на десниот брег на Чучуланска Река се гледаат остатоци од мал канал граден од камен и варов малтер, со димензии од 0,30 × 0,25 м. Исто така се констатирани и фрагменти од керамички тубулуси. Се работи за остатоци од водоводна мрежа која го снабдувала со вода наоѓалиштето Чучулан[1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.