Бистерна (Прдејци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистерна - Прдејци (2).jpg

Поглед кон Бистерна

Бистерна is located in Македонија
Бистерна
Местоположба на Бистерна во Македонија
Местоположба 41°12′40″N 22°29′0″E / 41.21111° СГШ; 22.48333° ИГД / 41.21111; 22.48333Координати: 41°12′40″N 22°29′0″E / 41.21111° СГШ; 22.48333° ИГД / 41.21111; 22.48333
Основни податоци
Место Прдејци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период бакарно време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Бистернаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Прдејци. На 500 м северозападно од селото, во плантажите на „Вино-југ“ од Гевгелија, на површина од околу 2 хектара се откриени делови од овални јами со пречник од 1.5 - 2m и длабочина од 0.80 - 1.20m, во кои се најдени фрагменти од керамички тави со груба фактура и рачно работење, како и камени и кремени орудија. На поголем дел од наоѓалиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси, архитектонска пластика, а најден е и дел од надгробна стела. Исто така, пронајдени се и траги од објекти градени од кршен камен и тегули, поврзани со варов малтер, мозаични подови, ќерамички тубулуси и суспензури. Во долниот дел на плантажата е откриена и поголема еднокорабна црква со траги од фрескоживопис. Масивните ѕидови на објектот се градени од кршен камен и варов малтер.

Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 112, ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]