Петрово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петрово
Петрово is located in Македонија
Петрово
Местоположба на Петрово во Македонија
Координати 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° N; 22.38306° E / 41.29611; 22.38306Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° N; 22.38306° E / 41.29611; 22.38306
Општина Гевгелија
Население 206 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 06021
Надм. вис. 292 м
Петрово на општинската карта
Петрово во Општина Гевгелија.svg

Атарот на Петрово во рамките на општината

Петрово — село во Општина Гевгелија, во околината на градот Гевгелија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бојмија, во источното подножје на планината Кожуф.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Гевгелиската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Петрово живееле 250 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Петрово имало 288 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 години селото има 206 жители, од кои 204 Македонци, 1 Србин и 1 Бошњак.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 250[1] 288[2] 394 430 410 431 352 268 269 206

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 365 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на младински дом.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 142 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 152.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.194-195.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]