Црква „Св. Илија“ - Петрово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°18′3″N 22°19′49″E / 41.30083° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.30083; 22.33028Координати: 41°18′3″N 22°19′49″E / 41.30083° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.30083; 22.33028
Место Петрово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — манастирска црква на Петровскиот манастир во гевгелиското село Петрово, Македонија.

Црквата се наоѓа високо над селото, каде што е планирана изградбата на Паркот на ветерни електрани „Петрово“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ветерен парк Петрово“ (PDF). Министерство за животна средина и просторно планирање. 2021. Посетено на 9 октомври 2021.