Црква „Св. Илија“ - Смрдлива Вода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Бојмија 047.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба

Карта

Координати 41°11′27.63″N 22°16′51.21″E / 41.1910083° СГШ; 22.2808917° ИГД / 41.1910083; 22.2808917Координати: 41°11′27.63″N 22°16′51.21″E / 41.1910083° СГШ; 22.2808917° ИГД / 41.1910083; 22.2808917
Место Смрдлива Вода
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XX век
Архитектонски опис

Свети Илија — новоизградена црква во гевгелиската месност Смрдлива Вода. Црквата се наоѓа на издигната карпа во средиштето на туристичкото место.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на карпест возвишен дел и доминира во рамките на одморалиштето Смрдлива Вода.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена кон крајот на XX век со донациски средства на приватни стопанственици од градот Гевгелија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Профил на Општина Гевгелија“ (PDF). Општина Гевгелија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-09-28. Посетено на 2 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]