Втора гевгелиска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втората гевгелиска парохија е парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Гевгелија и е со седиште во црквата „Св. Кирил и Методиј“ - Гевгелија. Во составот на ова парохија е градот Гевгелија со селата Моин, Мрзенци, Ново Конско и Конско, како и црквата кај излетничкото место Смрдлива Вода.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име место изградена слика
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Гевгелија 1896
(главна парохиска црква)
Кирил и Мтодиј - Гевгелија.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Моин XIX век Викиекспедиција Бојмија 012.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Ново Конско 21 век Викиекспедиција Бојмија 018.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Конско 1858 Викиекспедиција Бојмија 040.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Мрзенци 1936 Mrzenci, crkvata vo 1931.jpg
Црква „Св. Илија“ Смрдлива Вода крај на 20 век Викиекспедиција Бојмија 048.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°8′20″N 22°30′15″E / 41.13889° СГШ; 22.50417° ИГД / 41.13889; 22.50417