Прејди на содржината

Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Давидово

Координати: 41°8′26″N 22°32′52″E / 41.14056° СГШ; 22.54778° ИГД / 41.14056; 22.54778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°8′26″N 22°32′52″E / 41.14056° СГШ; 22.54778° ИГД / 41.14056; 22.54778
Место Давидово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1860
Зограф Јордан Доневски во 1991 (второ зографисување)
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Рождеството на Пресвета Богородица — главна селска црква во гевгелиското село Давидово, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на работ од селото, на крајот од последните куќи.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната на зарамнето стрмно каменесто место.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната пред 1860 година од страна на неимарот Андон Китанов. Денешната градба на црвата потекнува од 1926 година, кога старата црква била обновена.[2]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Според својот архитектонски облик, црквата е трикорабна со рамни дрвени тавани, од кои средниот ги надвишува двата странични кораба. Покривната конструкција е на две води, која во наосот е потпрена на шест колони во два реда, по три столбови на јужната и на северната страна со капители. Сводовите на трите кораби се обновени во 1991 година. Црквата е изградена од обичен камен.[2]

Фрескоживопис

[уреди | уреди извор]

Црквата поседува фрескоживопис. Тој бил обновен во олтарната апсида, од страна на зографот Јордан Доневски од село Гари, Дебарско, во 1991 година.[2]

Иконостас

[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас изработен во 1926 година, а иконите во него, според стилските одлики се од XIX век.[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-06.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]