Црква „Св. Димитриј“ - Ново Конско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Бојмија 018.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба
Координати 41°09′20.09″N 22°26′30.45″E / 41.1555806° N; 22.4417917° E / 41.1555806; 22.4417917Координати: 41°09′20.09″N 22°26′30.45″E / 41.1555806° N; 22.4417917° E / 41.1555806; 22.4417917
Населено место Ново Конско
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во гевгелиското село Ново Конско. Црквата се наоѓа над селото, во близина на асфалтниот пат кој води до селото. Претставува новоизградена црква во поново време.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]