Црква „Св. Димитриј“ - Конско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Бојмија 093.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба
Координати 41°11′11.68″N 22°19′16.2″E / 41.1865778° N; 22.321167° E / 41.1865778; 22.321167Координати: 41°11′11.68″N 22°19′16.2″E / 41.1865778° N; 22.321167° E / 41.1865778; 22.321167
Населено место Конско
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 1858
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во гевгелиското село Конско. Црквата се наоѓа во рамките на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]