Црква „Св. Архангел Михаил“ - Моин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Викиекспедиција Бојмија 012.jpg

Поглед на црквата заедно со селските гробишта

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба

Координати 41°07′55.9″N 22°26′58.5″E / 41.132194° СГШ; 22.449583° ИГД / 41.132194; 22.449583Координати: 41°07′55.9″N 22°26′58.5″E / 41.132194° СГШ; 22.449583° ИГД / 41.132194; 22.449583
Место Моин
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба прва половина на XX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во гевгелиското село Моин. Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во време на македонската преродба во 19 век, во селото имало три цркви, и тоа: патријаршиска, егзархиска и римокатоличка. Но, за време на Првата светска војна, поточно во 1917 година, сите овие цркви биле разрушени. Мештаните изградиле нова црква, која делумно била разурната во време на Втората светска војна, а била обновена и доградена во 1963 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба со рамен варосан таван, припрата, но без апсида. Во нејзината внатрешност, иконостасот е мал и бил изработен од гевгелискиот столар Ристо Попов, чие име се споменува на запис на самиот иконостас од 30 декември 1968 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]