Црква „Вознесение Христово“ - Гевгелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Св. Спас

SvSpas.jpg
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Прва гевгелиска
Местоположба

Карта

Место Гевгелија
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1842
Архитектонски опис
Архит. тип петокорабна

Вознесението Христово попозната само како Свети Спас претставува македонска православна црква во Гевгелија.[1] Таа претставува главна црква на Гевгелискиот манастир.

Црквата се наоѓа во југоисточниот дел на Гевгелија. Таа воедное е и најстарата црква во градот и според преданието е изградена во 1842 година. До почетокот на Првата балканска војна била неколкупати доградувана и реновирана. Според својата архитектурна форма, црквата е петокорабна, со дрвени рамни тавани, потпрени со нови четвртести колони. Покривната конструкција е на две води. Од западната страна има отворен трем, во чија северна страна се наоѓа камбанаријата. Црквата е зографисана, но во неа нема насликано постар фреско-живопис. Иконостасот е нов, со три реда икони. Иконографскиот репертоар го сочинуваат: престолните икони, иконите на големите празници и иконите на светите апостоли. Во 2006 година, е извршна реконструкција на тремот со масивен камен и нов покрив од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.