Прва гевгелиска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Првата гевгелиска парохија претставува градска парохија со седиште во манастирската црква „Вознесение Христово“ која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Гевгелија. Ова парохија дејствува само во црквата кај што е седиштето на истата.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списикот да е нецелосен:

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“ Гевгелија 1896
(главна парохиска црква)
Voznesenie Hristovo Gevgelija.jpg

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.