Црква „Св. Константин и Елена“ - Миравци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Константин и Елена

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°18′21.8″N 22°25′57.2″E / 41.306056° СГШ; 22.432556° ИГД / 41.306056; 22.432556Координати: 41°18′21.8″N 22°25′57.2″E / 41.306056° СГШ; 22.432556° ИГД / 41.306056; 22.432556
Место Миравци
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Изградба 1860, 1893, 1990
Изгорена 1892, 1989
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Константин и Елена — главна селска црква во гевгелиското село Миравци. Црквата се наоѓа во горниот дел на селото, недалеку од патот кој води кон селата Петрово и Габрово. Капелата, кујната и трпезаријата се одвоени од црквата и се сместени на влезот на селото, во непосредна близина на селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1860 година.[1] Во 1892 година, првобитната градба била опожарена, но набргу била обновена во 1893 година. Градител на црквата бил Андон Китанов. Во 1989 година, црквата била повторно опожарена и разурната, со исклучок на надворешните ѕидови кои не биле зафатени. Храмот бил повторно обновен во 1990 година.[2]

Во периодот од 2009 до 2013 се изградени кујна и купола, кои се одвоени од дворот на црквата и се наоѓаат на влезот од селото, во непосредна близина на селските гробишта. Според натписната плоча поставена на еден од ѕидовите на овие објекти, тие биле изградени со блаослов и донација на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, градоначалникот на Општина Гевгелија Иван Франгов, како и со донации од месното население на селото Миравци.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црква[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е трикорабна, со тавани и и полукружна олтарна апсида на источниот ѕид. Покривната конструкција е изградена на две води и е потпрена на шест четириаголни столбови во два реда. На јужната и западната страна е изграден нов отворен трем. По второто опожарување на храмот, внатрешните ѕидови не биле заографисани, со исклучок на внатрешната страна на олтарната апсида која делумно е покриена со нови фрески. Иконостасот исто така е изработен по последното обновување на црквата во 1990 година.[2] Во дворот на црквата се наоѓа и камбанаријата која има осумаголна основа.

Кујна и капела[уреди | уреди извор]

Градбата на кујната има правоаголна основа, а во нејзино продолжение е сместена градбата на капелата која има квадратна основа и претставува крсто-куполна градба со осумаголна купола која се издига над средишниот дел од нејзиниот кров. Двата објекта се обоени во бела боја и се покриени со ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Црква
Кујна и капела

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lalić, Sredoje (1982). Arhivski fondovi i zbirke u arhivima i arhivskim odeljenjima u SFRJ: . SR Makedonija. Savez društava arhivskih radnika Jugoslavije.
  2. 2,0 2,1 Цркви во Миравската парохија“. Повардарска епархија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]