Црква „Вознесение Христово“ - Петрово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква „Вознесение Христово“ - Петрово 11.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′46″N 22°23′00″E / 41.29611° СГШ; 22.38333° ИГД / 41.29611; 22.38333Координати: 41°17′46″N 22°23′00″E / 41.29611° СГШ; 22.38333° ИГД / 41.29611; 22.38333
Место Петрово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во гевгелиското село Петрово, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е стара, изградена пред 1860 година. Сепак, првичната црква била опожарена околу 1860-1861 година. Подоцна, во 1867 година црквата била обновена со доброволни прилози од месното население, што може да се види од натписот над јужниот влез во храмот (од надворешната страна).[2]

Градител на овој храм бил Андон Китанов.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Според својот архитектонски облик, црквата е трикорабна со дрвени тавени, со полукружна апсида на источниот ѕид, како и со женски дел на западната страна. Средишниот кораб ги надвишува двата странични кораба. Покривот на црквата е на две води, потпрена на два реда колони од по три столба со капители, кои го одвојуваат средишниот кораб од страничните кораби.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува убав фрескоживопис, насликан на северниот и на јужниот ѕид.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас во резба. Сите икони во самиот иконостас потекнуваат од XIX век и ги имаат имињата на дарителите.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]