Црква „Св. Илија“ - Давидово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Давидово 10.jpg

Поглед кон манастирската црква

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′13.4″N 22°25′53.5″E / 41.337056° СГШ; 22.431528° ИГД / 41.337056; 22.431528Координати: 41°20′13.4″N 22°25′53.5″E / 41.337056° СГШ; 22.431528° ИГД / 41.337056; 22.431528
Место Давидово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1937
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Илија — манастирска црква на Давидовскиот манастир, во непосредна близина на истоименото гевгелиско село, во јужниот дел на Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на рид во непосредна близина на селото, која доминира во Валандовското Поле.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната на рид до селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1937 година. Според преданието, на местото на денешниот манастир, во периодот меѓу двете светски војни била изградена мала црква наречена „Св. Илија“. Таа во 1945 година била обновена и проширена, па целиот комплекс прераснал во манастир.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на манастирската црква според својот облик е трикорабна, чија покривна конструкција е изградена на две води и во внатрешноста завршува со рамни дрвени тавани. На покривот на црквата се вградени шестострани куполи, од кои едната е во средишниот дел на покривот, а другата во југозападниот агол. Храмот има малтерисана фасада, со покрив од ќерамиди. На јужната страна има отворен трем - натстрешница, а на југоисточната страна од храмот има камбанарија со железна конструкција, со покрив од плех.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]