Миравска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Константин и Елена“ во Миравци е парохиско седиште

Миравска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Константин и Елена“ во селото Миравци. Во составот на оваа парохија се селата Миравци, Давидово, Петрово, Милетково и Габрово.[1]

Старешина на парохијата е отец Петар Петрушевски (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Константин и Елена“
(парохиска црква)
Миравци 1860 Викиекспедиција Бојмија 129.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Давидово 1860 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Давидово.jpg
Црква „Св. Илија“ Давидово 1937 Црква „Св. Илија“ - Давидово 10.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Петрово 1860 Црква „Вознесение Христово“ - Петрово 11.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Петрово Црква „Св. Атанасиј“ - Петрово.jpg
Црква „Св. Илија“ Петрово
Црква „Св. Петка“ Милетково 1860 Црква „Св. Петка“ - Милетково.jpg
Црква „Св. Атанасиј “ Габрово 1851 Црква „Св. Атанасиј“ - Габрово.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-04.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°18′21.8″N 22°25′57.2″E / 41.306056° СГШ; 22.432556° ИГД / 41.306056; 22.432556