Миравска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Константин и Елена“ во Миравци е парохиско седиште

Миравска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Гевгелиското архијерејско намесништво на Повардарската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Константин и Елена“ во селото Миравци. Во составот на оваа парохија се селата Миравци, Давидово, Петрово, Милетково и Габрово.[1]

Старешина на парохијата е отец Петар Петрушевски (сос. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Константин и Елена“
(парохиска црква)
Миравци 1860
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Давидово 1860
Црква „Св. Илија“ Давидово 1937
Црква „Вознесение Христово“ Петрово 1860
Црква „Св. Атанасиј“ Петрово
Црква „Св. Илија“ Петрово
Црква „Св. Петка“ Милетково 1860
Црква „Св. Атанасиј “ Габрово 1851

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-04.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°18′21.8″N 22°25′57.2″E / 41.306056° СГШ; 22.432556° ИГД / 41.306056; 22.432556