Црква „Св. Петка“ - Милетково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′01″N 22°27′38″E / 41.28361° СГШ; 22.46056° ИГД / 41.28361; 22.46056Координати: 41°17′01″N 22°27′38″E / 41.28361° СГШ; 22.46056° ИГД / 41.28361; 22.46056
Место Милетково
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Света Петка — главна селска црква во гевгелиското село Милетково, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село, во непосредна близина на основното училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Историска фотографија на црквата од 1931 година

Црквата била стара, изградена пред 1860 година. Сепак, првичната црква била опожарена и изгорела за време на Првата светска војна. Откако завршила војната црквата била обновена, но во 1931 година била повторно разурната од катастрофален земјотрес. Во 1932 година вторпат била обновена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Според својот архитектонски облик, црквата е трикорабна со полукружна олтарна апсида на источниот ѕид (од надвор). Покривот на црквата е на две води. Храмот бил изграден од обичен камен. На јужната и на западната страна има отворен трем. Главниот влез во храмот е од јужната, а споредниот влез е од западната страна.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не поседува фрескоживопис.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата поседува иконостас со икони од поново време. Некои од нив потекнуваат во 1932 година, кога всушност по вторпат се обновила црквата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Повардарска епархија - Миравска парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]