Прејди на содржината

Гевгелиско архијерејско намесништво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија претставува седиште и главен соборен храм на гевгелиското архијерејско намесништво

Гевгелиското архијерејско намесништво претставува едно од трите архијерејски намесништва на Повардарската епархија на МПЦ-ОА. Соборната црква на гевгелиското архијерејско намесништво е црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија. Намесништвото се состои од 8 парохии и преку 50 цркви.[1]

Намесништвото е сосатвено од следните парохии:

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.