Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Петрово

Координати: 41°17′42″N 22°23′18″E / 41.29500° СГШ; 22.38833° ИГД / 41.29500; 22.38833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Миравска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′42″N 22°23′18″E / 41.29500° СГШ; 22.38833° ИГД / 41.29500; 22.38833
Место Петрово
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — помала селска црква во гевгелиското село Петрово, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самиот влез во селото, десно од асфалтниот пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била најпрвин дел од манастирот „Св. Атанасиј“, кој во 1980 година се срушил поради старост и неодржување. Неодамна, на неговите темели била подигната денешната црква. Црквата била подигната од страна на Васил Марков од селото Петрово.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Според својот архитектонски облик, црквата претставува еднокорабна црква.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Туризъм“. bansko-gevgelija.airbansko.org. Посетено на 2021-10-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]