Црква „Св. Пантелејмон“ - Ума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Пантелејмон
Викиекспедиција Бојмија 035.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Гевгелиско
Парохија Втора гевгелиска
Местоположба

Карта

Координати 41°09′09.57″N 22°19′38.72″E / 41.1526583° СГШ; 22.3274222° ИГД / 41.1526583; 22.3274222Координати: 41°09′09.57″N 22°19′38.72″E / 41.1526583° СГШ; 22.3274222° ИГД / 41.1526583; 22.3274222
Место Ума
Општина Гевгелија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Пантелејмон — главна селска црква во гевгелиското село Ума. Црквата се наоѓа на самото сретсело, при што доминира во селото.

Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта на селото.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во селото Ума, сместено на падините на планината Кожуф, во југозападниот дел на Општина Гевгелија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во XIX век.[1]

Градба[уреди | уреди извор]

На градбата на црквата се појавиле оштетувања на кровот, со што настанале оштетувања на фреските, иконите и самата внатрешност на црквата. Мештаните пред дваесетина години успеале да го обноват кровот и тремот, како и да ја обноват камбанаријата.[1]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата располага со богат фрескоживопис, кој е надополнет со иконите на црквата, кои денес повторно се наоѓаат во нејзе, откако се вратени од Штипскиот музеј, каде биле однесени, откако селото било целосно раселено.[1]

Фрескоживописот исто така потекнува од периодот на изградба на црквата во XIX век.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Профил на Општина Гевгелија“ (PDF). Општина Гевгелија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-09-28. Посетено на 1 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]