Општина Миравци

Од Википедија — слободната енциклопедија
За истоименото село, видете Миравци.
Општина Миравци
денес дел од
Општина Гевгелија
Културен дом во Миравци.jpg

Културниот дом во Миравци
Map of Miravci Municipality.svg

Местоположба на поранешната општина Миравци
Знаме на Општина Миравци Грб на Општина Миравци
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Миравци
Регион Вардарски Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски
Демографија
Население 2319[1] жит.
Населени места
Народности Македонци
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Миравципоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена кон Општина Гевгелија. Седиште на општината било селото Миравци.[2]

Територијата на општина се наоѓала во регионот Бојмија. Најголема река во општината била Вардар. Општината се граничела со: Општина Гевгелија на југ, Општина Конопиште на запад, Општина Демир Капија на север и Општина Валандово на исток.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 9 јули 2017.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472