ПУ „Страшо Пинџур“ - Моин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Гевгелија
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Моин
Адреса: с. Моин
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Моин; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Моин, составен дел на ОУ „Крсте Петков Мисирков“ од градот Гевгелија.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Моин.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Образование“. Општина Гевгелија. Посетено на 2019-03-25.

Координати: 41°7′57″N 22°27′2″E / 41.13250° СГШ; 22.45056° ИГД / 41.13250; 22.45056