Крива (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Крива
Крива is located in Грција
Крива
Крива (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Крива[1] (грчки: Γρίβα, Грива, до 1926 Κρίβα, Крива) — пазарско село во Егејска Македонија, Република Грција., дел од демата (општина) Гуменџе (Гумениса), во номата Кукуш (Килкис), во административна област Централна Македонија. Според пребројувањето од 2001 година Крива има 813 жители.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Бабев, Иван, „Македонска голгота - Спомени и изповеди от Ениджевардарско“, ТАНГРА ТанНакРа ИК, София 2009 г., стр.687

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]