Крива (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Крива
Крива во рамките на Грција
Крива
Крива (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Крива[1] (грчки: Γρίβα, Грива, до 1926 Κρίβα, Крива) — пазарско село во Егејска Македонија, Република Грција., дел од општината Гуменџе во Кукушкиот округ. Според пописот од 2001 година Крива има 813 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Верски објекти

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бабев, Иван, „Македонска голгота - Спомени и изповеди от Ениджевардарско“, ТАНГРА ТанНакРа ИК, София 2009 г., стр.687

Надворешни врски[уреди | уреди извор]