Карасинанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карасинанци
Πλάγια
Карасинанци is located in Грција
Карасинанци
Карасинанци
Местоположба во областа
Белен is located in Кукуш (општина)
Белен
Местоположба на Карасинанци во Општина Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°07′N 22°48′E / 41.117° СГШ; 22.800° ИГД / 41.117; 22.800Координати: 41°07′N 22°48′E / 41.117° СГШ; 22.800° ИГД / 41.117; 22.800
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Надм. вис.&10000000000000189000000189 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно304
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Карасинанци или Кара Синан (на грчки: Πλάγια, Плагија, до 1928 година Καρασινάν, Карасинан) е село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со население од 304 луѓе (2001).[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 12 километри северно од градот Бојмица (Аксиуполи).

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Смол е населба во казата Карашнан со 400 домаќинства, а од жителите 1496 се муслимани.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („„Македония. Етнография и статистика““) во 1900 година Карасинанци е село во гевгелиската каза со 2000 жители Турци.[4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

Во 1913 година, после Втората балканска војна, селото припаѓа во Грција. После грчко-турската војна во 1922 година турското население се иселува во Турција и на негово место се населени Грци. Во 1928 година Карасинанци е чисто бегалско село со 190 семејства и 799 жители.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 168-169
  4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 152.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.