Девџели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девџели
Девџели is located in Грција
Девџели
Девџели
Местоположба во областа
Девџели во рамките на Пајонија (општина)
Девџели
Местоположба на Девџели во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°10.7′N 22°38.56′E / 41.1783° СГШ; 22.64267° ИГД / 41.1783; 22.64267Координати: 41°10.7′N 22°38.56′E / 41.1783° СГШ; 22.64267° ИГД / 41.1783; 22.64267
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Девџели — поранешно село во Гевгелиско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Пајонија, Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало северно од Ругуновец, близу границата со Р. Македонија. Преку границата се атарот на Стојаково и вонградското подрачје на Богданци. Лежиело на јужното подножје на планината Карабалија.

Историја[уреди | уреди извор]

На почетокот на XX век Девџели било турско село во Гевгелиската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Девџели (Девеџелиј) имало 300 жители Турци.[1]

По Втората балканска војна во 1913 г. селото влегло во состав на Грција. Боривое Милоевиќ („Јужна Македонија“) во 1921 г. вели дека Девеџели се состои од 50 турски куќи.[2]

Денес топонимот опостојува на тоа место, и се протега од обете страни на границата под варијантите „Девџели“, „Девџелиско Брдо“[3] и „Довџелии“[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 151. ISBN 954430424X.
  2. Милојевић, Боривоје Ж (1921). „Јужна Македонија“ (PDF). Насеља српских земаља. X: 31.
  3. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  4. Растер топокарта 1:25 000, Дистрибутивен геопортал (OSSP), Агенцијата за катастар на недвижности на Македонија