Гуменџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуменџе
Γουμένισσα
Поглед на Гуменџе
Поглед на Гуменџе
Гуменџе is located in Грција
Гуменџе
Гуменџе
Местоположба во областа
goumenissa.png
Координати: 40°56′N 22°27′E / 40.933° СГШ; 22.450° ИГД / 40.933; 22.450Координати: 40°56′N 22°27′E / 40.933° СГШ; 22.450° ИГД / 40.933; 22.450
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
Управа
 • ГрадоначалникСтилијанос Папапанајоту
Површина
 • Вкупна200,33 км2 (7,735 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268000000268 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно6.819
 • Густина0,34/км2 (0,88/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.613 00
Повик. бр.2343
Рег. таб.ΚΙ
Мреж. местоgoumenissa.eu

Гуменџе или Гуменџа (грчки: Γουμένισσα) до 1926 Гуменица (грчки: Γουμένιτσα) — град во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на општината Пајонија во рамките на Кукушкиот округ.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во северниот дел на Солунското Поле, на источните падини на планината Пајак. На 69  км е северозападно од градот Солун и 20 км северно од градот Постол, старата престолнина на Античка Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е заземен од Турците во 1387 година. Многу по тоа, за време на Илинденското востание борбените дејства биле многу развиени во западната половина од солунскиот револуционерен округ, односно во вториот востанички округ „Кожуф“. Ениџевардарскиот војвода Апостол Петков ениџевардарското сонце, ја поделил кожуфската околија на четири реони со главни пунктови во селата Грубевци, Крива, Тумба и градот Гуменџе. Во реонот борби воделе и четите на Сава Михајлов, Аргир Манасиев и Иван Карасулијата. На 23 октомври 1912 година градот бил заземен од грчка војска и од тогаш е во грчката држава. Така се изменил етничкиот состав на населението, од кој Македонците сочинувале две третини, а новодојдените Грци една третина. За време на граѓанската војна Македонците масовно се приклучиле на ЕЛАС и ДАГ, надевајќи се дека ќе ги добијат своите права. На планината Пајак бил стациониран одред на НОФ со околу 30 борци. Партизаните удриле и на градот, но не можеле да го задржат. По поразот на Демократската армија повторно имало иселувања на Македонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Население
1900 3.150
1981
1991 4.163
2001 4.073 [1] Архивирано на 1 јули 2007 г.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]