Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Гуменџе

Координати: 40°56′47″N 22°27′4″E / 40.94639° СГШ; 22.45111° ИГД / 40.94639; 22.45111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Άγιος Γεωργίου
Западната фасада
Карта
40°56′47″N 22°27′4″E / 40.94639° СГШ; 22.45111° ИГД / 40.94639; 22.45111
МестоГуменџе, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1862
Управа
Архијерејско намесништвоГуменџиско
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Ѓорѓи (грчки: Ἱερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου) — црква во гратчето Гуменџе, Ениџевардарско, Егејска Македонија, катедрален храм на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1864-1869 г. според натписот на неа, со средства и труд на мештаните. Од крајот на XIX до почетокот на XX век црквата била во ацете на Гуменџиската грчка црковна општина. Сè до 1991 г. била парохиска црква на Гуменџе,[2] а потоа станала катедрала на новата митрополија.[1]

Во 1991 г. храмот е прогласен за споменик на културата.[2][3]

Во март 2012 г. започнал целосен ремонт на црквата, кој завршил во 2016 г.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Храмот претставува импресивна трикорабна базилика која потсетува на црквите „Св. Ѓорѓи“ во Цариград (главната патријаршиска катедрала), „Св. Мина“ во Солун и „Св. Антониј Нов“ во Бер.[1] Има галерија и трем од југ, запад и север. Има димензии од 33,8 × 22,7 м, не сметајќи ги конхите на олтарот. Корабите се поделени со колонади од седум пара столбови, при што последната е зад олтарот и е неоформена. Црквата има богата резбана внатрешност — иконостас, владички престол, балдахини, чесна трпеза, амвон и проскинитар.[4][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Εκκλησίες που έχουν κηρυχτεί μνημεία“. Στα Πλάγια Παιονίας. Посетено на 17 февруари 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 „1. Ιερός ναός Ἁγίου Γεωργίου Γουμένισσης“. Ανάδειξη των Μεταβυζαντινών Μνημείων στην Μητροπολιτική Περιφέρεια Γουμενίσσης- Αξιουπόλεως - Πολυκάστρου μέ κέντρο τό Δήμο Ευρωπού. Посетено на 25 јуни 2014.[мртва врска]
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/27292/494/27-6-1991 - ΦΕΚ 837/Β/11-10-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-14. Посетено на 23 октомври 2014.
  4. „Ενορία Ι.Ν Αγίου Γεωργίου Γουμένισσας“. Ενορία Ι.Ν Αγίου Γεωργίου Γουμένισσας. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 25 јуни 2014.