Прејди на содржината

Пајонија (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ениџевардарско)
Општина Пајонија
Δήμος Παιονίας

Карта на општината Пајонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Кукуш
Гео. област: Бојмија
Население: 30.528 (2021)
Седиште: Гуменџе
Нас. места: 52
Пошт. бр.: 613 00
Пов. бр.: 23430-4
Портал: paionia.gov.gr

Пајонија (грчки: Δήμος Παιονίας, Димос Пеонијас) — општина во централниот дел Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Гуменџе. Населените места традиционално се сметаат за гуменџиски, кукушки или ениџевардарски (пазарски). Општината е наречена по некогашната горномакедонска област Пајонија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Населени места

[уреди | уреди извор]

Општината Пајонија е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“ со спојување на општините - Ашиклар (Европос), Бојмица (Аксиуполи), Гуменџе (Гумениса) и Ругуновец (Поликастро), како и општинската целина Голема Ливада (Ливадија).[1]

Општинска единица Ашиклар

[уреди | уреди извор]
Поранешната општина Ашиклар на картата на некогашниот округ Кукуш.

Општинската единица Ашиклар со седиште во Ашиклар (Европос) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Бојмија:

 • Општински оддел Ашиклар
 • село Ашиклар (или Ашиклари, Шиклари, Шиклара; Ευρωπός, Европос)
 • Општински оддел Бубаќево
 • Општински оддел Кушиново
 • Општински оддел Петрово
 • село Петрово (или Петрево; Άγιος Πέτρος, Агиос Петрос)
 • Општински оддел Тумба

Општинска единица Бојмица

[уреди | уреди извор]
Поранешната општина Бојмица на картата на некогашниот округ Кукуш.

Општинската единица Бојмица со седиште во Бојмица (Аксиуполи) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Бојмија:

 • Општински оддел Бојмица
 • Општински оддел Горгопик
 • Општински оддел Карасинанци
 • Општински оддел Љумница
 • Општински оддел Мајадаг
 • Општински оддел Оризарци
 • Општински оддел Сехово

Општинска единица Голема Ливада

[уреди | уреди извор]
Поранешната општина Голема Ливада на картата на некогашниот округ Кукуш.

Општинската единица Голема Ливада се состои од само едно населено место — селото Голема Ливада (Λιβάδια, Ливадија).

Општинска единица Гуменџе

[уреди | уреди извор]
Поранешната општина Гуменџе на картата на некогашниот округ Кукуш.

Општинската единица Гуменџе со седиште во Гуменџе (Гумениса) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Бојмија:

 • Општински оддел Гуменџе
 • Општински оддел Баровица
 • Општински оддел Крива
 • Општински оддел Либаово
 • Општински оддел Петгас
 • село Петгас (или Петг’с; Πεντάλοφο, Пендалофо)
 • село Рамна (Ομαλό, Омало)
 • Општински оддел Тушилово
 • Општински оддел Црна Река

Општинска единица Ругуновец

[уреди | уреди извор]
Поранешната општина Ругуновец на картата на некогашниот округ Кукуш.

Општината е создадена во 1986 г. со спојување на општините Ругуновец и Вардино. Општинската единица Ругуновец со седиште во Ругуновец (Поликастро) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Бојмија:

 • Општински оддел Ругуновец
 • град Ругуновец (или Кара Суле; Πολύκαστρο, Поликастро)
 • село Спанчово (или Спанчево; Λατομείο, Латомио)
 • Општински оддел Аматово
 • Општински оддел Вардаровци
 • Општински оддел Вардино
 • село Вардино (или Вардено; Λιμνότοπος, Лимнотопос)
 • село Нова Кавала (Νέα Καβάλα, Неја Кавала) новосоздадено
 • село Ситарија (Σιταριά) новосоздадено
 • село Хрисокамбос (Χρυσόκαμπος) новосоздадено
 • Општински оддел Драгомир
 • Општински оддел Ересели
 • село Ересели (или Ресели; Ποντοηράκλεια, Пондоираклија)
 • село Арџан (или Хараџиново; Κάστρο, Кастро)
 • Општински оддел Колиби
 • село Колиби (Ειρηνικό, Иринико или Καλύβια Γιαννελλαίων, Каливија Ѓанелеон)
 • Општински оддел Крастали
 • Општински оддел Мачуково
 • село Мачуково (Εύζωνοι, Евзони)
 • село Бајалци (Πλατανιά, Платанија)
 • место Стражарница (Τσολιάδες, Цолијадес) — место на граничниот премин новосоздадено
 • село Чидемли (Μεταμόρφωση, Метаморфоси)
 • Општински оддел Ореовица
 • село Ореовица (или Ореховица; Πευκοδάσος, Певкодасос)
 • Општински оддел Смол
 • село Смол (Μικρό Δάσος, Микро Дасос)

Поранешни населени места

[уреди | уреди извор]

На територијата на денешната општина Пајонија се наоѓале и следниве поранешни села:

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]