Купа (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купа
Κούπα
Христос Пантократор во црква „Успение Богородично“
Христос Пантократор во црква „Успение Богородично“
Купа is located in Грција
Купа
Купа
Координати: 41°07′N 22°38′E / 41.117° СГШ; 22.633° ИГД / 41.117; 22.633Координати: 41°07′N 22°38′E / 41.117° СГШ; 22.633° ИГД / 41.117; 22.633
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Надм. вис.&10000000000000778000000778 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно68
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Купа (грчки: Κούπα) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 68 жители (2001).

Георгафија[уреди | уреди извор]

Карта на Меглен

Селото се наоѓа високо во североисточниот дел на планината Пајак, на околу 30 километри североисточно од Капињани. Оддалечено е 30 километри северозападно од градот Бојмица (Аксиуполи) и на 5 километри југозападно од соседното влашко село Љумница (Скра).

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век Купа е едно од влашките (мегленовлашките) села во областа Меглен во гевгелиската каза на Османлиското Царство. Црквата „Успение на пресв. Богородица“ во Купа датира од првата половина на XIX век.[2]

Во селото во 1895-1896 е основан комитет на ВМОРО со шеф Димо Попов.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година во Купа живеат 600 Власи христијани.[4] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („Lа Mаcédoinе еt sа Populаtion Chrétiеnnе“) во 1905 година во Купа има 468 Власи и во селото има влашко училиште.[5]

Според податоци на Егзархијата во 1910 година Купа има 102 семејства, 600 жители Власи и една црква.[6]

При избувнувањето на Првата балканска војна во 1912 година двајцажители од Купа се доброволци во Македонско-одрински доброволни чети.[7]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на војната во селото влегуваат грчки војски и после Втората балканска војна Купа припаѓа на Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 14. Ιερός ναός Κοίμησης Θεοτόκου, Κούπας[мртва врска]
  3. „Борбите в Македония - Спомени на отец Герасим, Георги Райков, Дельо Марковски, Илия Докторов, Васил Драгомиров“, Борис Йорданов Николов, ИК „Звезди“, 2005 г., стр. 52 ISBN 9549514560
  4. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.152.
  5. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, стр.194-195.
  6. Шалдев, Христо. Областта Боймия в Югозападна Македония. Македонски преглед, 1930, 6:1, стр. 61–69.
  7. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 857.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]