Ругуновец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ругуновец
Панорама на Ругуновец
Панорама на Ругуновец
Ругуновец се наоѓа во Грција
Ругуновец
Ругуновец (Грција)


Ругуновец или Кара Суле (грчки: Πολύκαστρο, Поликастро) — кукушко село во Егејска Македонија, денес во општината Пајонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]