Ада Тепе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ада Тепе
Νέο Σιράκιο
Ада Тепе is located in Грција
Ада Тепе
Ада Тепе
Координати: 40°52′N 22°40′E / 40.867° СГШ; 22.667° ИГД / 40.867; 22.667Координати: 40°52′N 22°40′E / 40.867° СГШ; 22.667° ИГД / 40.867; 22.667
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000002700000027 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно40
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ада Тепе (грчки: Νέο Σιράκιο, Нео Сиракио, катаревуса: Νέον Συρράκον, Неон Сиракион, до 1932 Αδά Τεπέ, Ада Тепе[2]) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 40 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено источно од реката Вардар (Аксиос), на околу 15 километри јужно од Ругуновец (Поликастро) во Солунско Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

После Втората балканска војна во 1913 година селото останува во Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αδά Τεπέ - Αξιοχώριον