Прејди на содржината

Арџан

Координати: 41°4′N 22°37′E / 41.067° СГШ; 22.617° ИГД / 41.067; 22.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арџан
Κάστρο
Арџан is located in Грција
Арџан
Арџан
Координати: 41°4′N 22°37′E / 41.067° СГШ; 22.617° ИГД / 41.067; 22.617
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно8
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Арџан или Хараџиново (грчки: Κάστρο : Κάστρο, Кастро, катаревуса Κάστρον ) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 8 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северно од градот Ругуновец (Поликастро), близу до границата со Република Македонија. Јужно од селото е сместено Арџанско Езеро, кое денес е пресушено.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Османлиското Царство[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија се вели дека во 1878 г. Арџан било населба во казата Аврет Хисар (Кукуш) со 30 домаќинства, со 170 Македонци.[2] Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 селото има 100 жители Македонци.[3]

По податоци на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („Lа Mаcédoinе еt sа Populаtion Chrétiеnnе“) во 1905 година во Арџан има 64 „бугари егзархисти“ (Македонци).[4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

После Втора балканска војна во 1913 година селото останува во Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 168-169
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 151.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 194-195.