Баракли (Гуменџиско)

Координати: 41°5.31′N 22°29.12′E / 41.08850° СГШ; 22.48533° ИГД / 41.08850; 22.48533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баракли
Αύγή
Баракли is located in Грција
Баракли
Баракли
Местоположба во областа
Баракли во рамките на Пајонија (општина)
Баракли
Местоположба на Баракли во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°5.31′N 22°29.12′E / 41.08850° СГШ; 22.48533° ИГД / 41.08850; 22.48533
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Баракли (грчки: Αύγή, Авги; до 1969 г. Μπαρακλή, Баракли[1]) — поранешно село во Гуменџиско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Пајонија, Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на околу 13 км северно од Бојмица, јужно од Алчак и северно од Карасинанци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Баракли било село во Мајадашката нахија на Гевгелиската каза со 200 жители Турци.[2]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Втората балканска војна во 1913 г. согласно Букурешкиот договор селото влегло во состав на Грција.

Во 1969 г. месноста на поранешното село е преименувана во Авги.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 483. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 147): 1049. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 152. ISBN 954430424X.