Карпин

Координати: 41°0.54′N 22°24.11′E / 41.00900° СГШ; 22.40183° ИГД / 41.00900; 22.40183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карпин
Карпин is located in Грција
Карпин
Карпин
Местоположба во областа
Карпин во рамките на Пајонија (општина)
Карпин
Местоположба на Карпин во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°0.54′N 22°24.11′E / 41.00900° СГШ; 22.40183° ИГД / 41.00900; 22.40183
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Карпин — поранешно село во Гуменџиско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Пајонија, Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на источните падини на планината Пајак, северозападно под врвот Баруч (1.003 м)[1]. Лежело на 4 км северно од с. Црна Река, на патот за с. Купа.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Карпин било македонско село распаднато во средината на XIX век поради чести напади од разбојнички банди сочинети од турски и албански дезертери од турската војска, месно познати како „тумбулеци“.[2] Истата судбина ја доживеале и другите помали села на ова подрачје.

Населението се преселило во селата Бојмица и Црна Река, и го паметат своето потекло. Меѓу тие родови се издвојуваат Котевци, Доневци и др.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 60. ISBN 9989-9819-6-5.