Бјала (Варненска област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Byala

Бјала

Бугарија Бугарија

Население 2 077
(според 2006)
Површина ? 2
Регистарска ознака В (BG)
Административна поделба Варненска област
Градоначалник Анастас Трендафилов (ГЕРБ)
Веб страна www.byala.org/
Надморска висина 42 m
Координати: 42° 53′ С, 27° 53′ И

Byala (Varna region) location in Bulgaria.png


Девствените плажи краj Бјала

Бјала (бугарски: Бяла) е град на брегот на Црно Море и туристички центар на Бугарија. Градот е основан под името Аспрос во 4 век п.н.е. Спомнат е во османлиски регистар од 1731 г. како Ак дере. Општината преставува дом на околу 3 400 жители од кои најголемиот број живее во општинскиот центар. Останатите жители живеат во околните населени места - с. Горица, с. Господиново, с. Дјулино, с. Попович и с. Самотино. Бјала располага со пристаниште, летен театар, етнографски парк и палео-геолошките карпи "Белите скали". За љубителите на природниот туризам во близина се плажите на Кара дере и Иракли.

Фестивалот на Бјала се организира на 24 Мај, денот на солунските браќа Кирил и Методиј.