Бостан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бостан — назив кој се употребува во земјоделството за нива или градини (земјоделски површини) насадени со бостани и воедно општо заедничко име за плодовите лубеница, диња и тиква[1]. За нивите со насади со бостани се користи и името бостаниште. Потеклото на зборот доаѓа од персискиот збор بستان (bostan) со значење градина. Во популарната култура во Македонија позната е изреката го обра бостанот со значење: западна во голема неволја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бостан“. Дигитален речник на македонскиот јазик. Посетено на 5 септември 2018.