Спирлитово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спирлитово
Спирлитово is located in Грција
Спирлитово
Спирлитово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Спирлитово — село во Егејска Македонија, Република Грција, (во документите на Крсте Мисирков запишано како Спрлитово) е село во Егејска Македонија, во Ениџевардарско во рамнината на Солунското поле. Според податоците на Крсте Мисирков од 1900 година, селото Спирлитово припаѓало на пазарската каза и броело 120 куќи. Спрлитово било населено од Турци поради што земјата била селска, односно селаните си поседувале сопствено земјиште и не биле чифлик во посед на турските бегови или аги.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]