Ѓупчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓупчево
Ѓупчево is located in Грција
Ѓупчево
Ѓупчево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)

Ѓупчево — село во Егејска Македонија, во Ениџевардарско, во рамнината на Солунското Поле во областа Сланица (Сланицата). Според податоците на Крсте Мисирков од 1900 година, селото Ѓупчево припаѓало како чифлик на Пазарската каза и броело 50 куќи. Ѓупчево било исклучиво населено со Македонци, иако името на селото асоцира на Ѓупци (Роми) кои најверојатно го основале селото во подалечното минато, по што селото добило такво име. Во 1903 година, во селото Ѓупчево живееле 260 жители, Македонци.