Постол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Постол
Πέλλα
Древниот град Пела
Древниот град Пела
Постол се наоѓа во Грција
Постол
Координати: 40°48′ СГШ 22°31′ ИГД / 
Земја Грција
Област Централна Македонија
Округ Постол
Управа
 • Градоначалник Василиос Ксирос
Површина
 • Вкупна 3 km2 (1 sq mi)
Надм. вис. 36 m (118 ft)
Население (2001)[1]
 • Вкупно 2.455
 • Густина 820/km2 (2,100/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 580 05
Повик. бр. 23820
Рег. таб. ΕΕ

Постол (грчки: Πέλλα, Пела) — град во централниот дел дел на Егејска Македонија, на местото на некогашниот град Пела — престолнина на древна Македонија. Градот е административен центар на истоимената Општина Постол и се наоѓа во Постолскиот округ.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Постол се наоѓана 10 километри југоисточно од Ениџе Вардар и 40 километри северозападно од Солун, сместено на надморска височина од 60 метри[2]. Сместено е во плодната рамнина на големата низина на Солунското Поле. Блиску до него минува главниот пат од Солун за Ениџе Вардар, а атарот зафаќа површина од 30 квадратни илометри. Постол е прилично богатос село, бидејќи располага со многу плодно земјиште, при што главните производи се жита, памук, овошје и сточарски преработки[3]. Под самото село крај главниуот пат постојат извори од кои со вода се снабдувал античкиот град Пела, престолнината на Александар Македонски која се наоѓала токму тука, за што сведочат ископините во чии рамки постои и музеј[4].

Историја и население[уреди | уреди извор]

Пела во древноста била голем град, по Ајга била престолнина на античко македонското царство каде бил роден Александар Македонски. До XIX век, Постол зафаќал наоѓалиште близу до горниот град, а долниот град се протегал до мочуриштата на Црна Река (денес Мавронери).[5] Селото е исто така родно место на Крсте Мисирков. До 1924 селото било населено исклучиво населено со македонско население и според К'нчов имало 520 жители, според Бранков 720, а според Милоевиќ се состоело од 80 македонски куќи[6]. Бројната состојба на населението според пописите се движела: 1913 - 560, 1920 - 737 жители. Во 1924 во Бугарија принудно биле иселени 99 Македонци на чие место биле населени бегалски семејства од Источна Тракија со вкупно 675 бегалци, со што така станало мешано село[7]. Понатаму бројноста на населението се движеча 1.437 жители во 1928 година, 1.673 во 1940 година, 1.852 жители во 1951 година, 2.146 во 1961, 2.111 во 1971, 2.272 во 1981 и 2.374 жители во 1991[8]. Соодносот на македонското население спрема бегалците е 50-50%, а според статистиката на НОФ од 1947 година во селото живееле 750 Македонци, 750 бегалци и 50 Власи[9]. Во текот на Втората светска војна и Граѓанската војна селото, посебно Македонците било подложено на терор, поради што неколку семејства и поединци побарале засолниште во Република Македонија[10].

Име[уреди | уреди извор]

За време на византискиот и отоманскиот период, на словенските јазици градот бил познат под името Свети Апостол или Постол[11] , и на отомански турски како Allah Kilise/Алах Килише 'Господова Црква'.[12] Името Пела заживеало повторно во 1936 г.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf. 
 2. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 3. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 4. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 5. Grande Encyclopedie, s.v. Pella
 6. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 7. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 8. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 9. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 10. Симовски, Х. Тодор. Населените места во Егејска Македонија. Скопје, 1998. Книга I, стр. 77
 11. Тодор Христов Симовски, Населените места на Егејска Македонија (Скопје 1998), ISBN 9989-9819-4-9, стр. 77.
 12. Grande Encyclopedie, s.v. Pella