Прејди на содржината

Којуноглу

Координати: 40°47.20′N 22°19.39′E / 40.78667° СГШ; 22.32317° ИГД / 40.78667; 22.32317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Којуноглу
Којуноглу is located in Грција
Којуноглу
Којуноглу
Местоположба во областа
Којуноглу во рамките на Постол (општина)
Којуноглу
Местоположба на Којуноглу во општината Постол и областа Централна Македонија
Координати: 40°47.20′N 22°19.39′E / 40.78667° СГШ; 22.32317° ИГД / 40.78667; 22.32317
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаПостол
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Којуноглу — поранешно село во Ениџевардарско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Постол на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало јужно од В’дришта.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било мал чифлик. Во 1888 г. во него живееле 4 македонски семејства.[1] Истата година селото Којуноглу се распаднало, а неговите жители се преселиле во В’дришта.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 70. ISBN 9989-9819-5-7.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 71. ISBN 9989-9819-5-7.