Сончоглед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сончоглед
Sunflower sky backdrop.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Главоцветни
Потсемејство: Сончогледи
Род: Сончоглед
Биномен назив
Helianthus annuus
L.

Сончогледот (науч. Helianthus annuus) е едногодишно растение од фамилијата на штитоцветните кое потекнува од Америка. Името му потекнува од големите цветови, чиј облик е слична на сонце, но и поради навиката да се врти кон сонцето во склад со неговото движење по небото.

Сончогледот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андре Бретон, Рајот не е наполно загубен. Скопје: Култура, 1989, стр. 38-39.