Референдум во Општина Богданци (2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Референдум во Општина Богданци
Дали сте за или против да се стопира изградбата на рудникот Казандол?

Дали сте за или против отварање на рудници и рударски комплекси за металични минерални суровини на територијата на Општина Богданци?
МестоОпштина Богданци
Датум11 јуни 2017 (2017-06-11)
Исход
Да или не Гласови Удел
Yes check.svg Да 66 &100000000000001570000001,57%
X mark.svg Не 4.126 &1000000000000984300000098,43%
Важечки гласови 4.192 &1000000000000990800000099,08%
Неважечки гласови 39 &100000000000000920000000,92%
Вкупно гласови 4.231 100.00%
Излезност &1000000000000611600000061,16%
Гласачко тело 6.918
[1]

Референдум во Општина Богданци (2017) — референдум на територијата на Општина Богданци кој се одржал на 11 јуни 2017 година.[2] Референдумот бил распишан со одлука на Советот на Општина Богданци.[3]

Жителите на Општина Богданци се изјаснувале по две референдумски прашања: дали се за или против да се стопира изградбата на рудникот Казандол и дали се за или против отварање рудници и рударски комплекси за металични минерални суровини во општината.

Цензусот за излезност од 50% бил надминат, со што референдумот бил успешен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]